| contact@psinnovation.in |
Leading Distributor and Wholesaler of Belden 1505A RG59 Sdi Coaxial Video Cable, Belden 1694A RG6 Sdi Coaxial Video Cable, Belden 1855A Mini RG59 Sdi Video Cable and Belden 8240 RG58 Wireless Coaxial Cable from Noida.
| Business Type | Supplier, Distributor |
| Feature | High Signal Quality |
| Shielding | Yes |
| Application | Video Transmission,CCTV / Broadcast |
| Brand Name | Belden |
| Model Number | 1505A |
| Cable Type | Coaxial Video |
| Standard | RG59 |
| Conductor Size | 20 AWG |
| Installation | Indoor |
| Business Type | Supplier, Distributor |
| Shielding | Yes |
| Feature | Low Loss |
| Brand Name | Belden |
| Application | Video Transmission,HD Broadcast |
| Model Number | 1694A |
| Cable Type | Coaxial Video |
| Standard | RG6 |
| Conductor Size | 18 AWG |
| Installation | Indoor |
We offer the Belden 1694A RG6 SDI Coaxial Video Cable, a top-quality solution for video transmission needs. This coaxial video cable features low loss and excellent shielding, ensuring optimal signal quality. With a conductor size of 18 AWG and RG6 standard, it is perfect for indoor installations. The Belden 1694A is a reliable choice from a trusted brand, known for its superior performance and durability. Ideal for manufacturers, exporters, and suppliers looking for a high-quality coaxial video cable for their projects.
| Business Type | Supplier, Distributor |
| Feature | Compact Size |
| Application | Video Transmission,Broadcast Systems |
| Model Number | 1855A |
| Brand | Belden |
| Cable Type | Coaxial Video |
| Standard | Mini RG59 |
| Conductor Size | 23 AWG |
| Shielding | Yes |
| Installation | Indoor |
| Business Type | Supplier, Distributor |
| Brand Name | Belden |
| Feature | Stable Signal |
| Shielding | Yes |
| Application | Wireless Transmission,RF Systems |
| Cable Type | Coaxial |
| Standard | RG58 |
| Conductor Size | 20 AWG |
| Installation | Indoor |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.